Πε. Απρ 18th, 2024

ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΤΟΥ ΙΩΝΙΚΟΥ ΣΤΗ ΣΕΙΡΑ ΤΩΝ PLAY OFFS ΑΝΟΔΟΥ

Κοινοποίηση ειδήσεων

Άνετα ο Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας επικράτησε του Ποσειδών Λουτρακίου 24-13 για τον πρώτο ημιτελικό των play off της Α2.
Στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού το ματς ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Ο Ιωνικός εκμεταλλευόμενος τα λάθη του αντιπάλου στα τελευταία λεπτά, έκλεισε το ημίχρονο 10-8 υπέρ του.
Στην επανάληψη η ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με αιχμή την άμυνα του αύξανε συνεχώς τη διαφορά. Ο Ποσειδώνας λαβωμένος από την έλλειψη τριών βασικών παικτών λόγω τραυματισμών δεν μπορούσα να ανάκαμψη την δυναμική του αντιπάλου και έτσι ήρθε φυσιολογικά η ηττά.Ο ιωνίκος εκμεταλλευόμενος το πλεονέκτημα της έδρας πείρε  το προβάδισμα στη σειρά των ημιτελικών, κάνοντας το 1-0. Η σειρά μεταφέρετε το Σαββάτο 30/3 στο Λουτράκι με την πρόκριση στους τελικούς να κρίνεται στα δυο νικηφόρα αποτελέσμτα.
Πρώτοι σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν οι Γκουλέ και Μπουλούμπασης με 4 γκολ αντίστοιχα ενώ κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Αικατερίνης με 5 γκολ.
ΙΩΝΙΚΟΣ – ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ 24-13
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 5-5, 6-6, 9-6, 10-8 (ημχ) 12-8, 13-10, 17-11, 20-12, 23-12, 24-13
Ιωνικός (Μαντζόπουλος): Τσακνής, Αργυράκης 1, Γκέρτσος 2, Μπούτος 2, Ζαχαρης 1, Ζακυνθινός, Κρητικός 1, Αντωνόπουλος 1, Γκουλέ 4, Αντωνιάδης 2, Λεωνίδας 3, Χειβιδόπουλος, Χελιώτης 3, Μαυροφρύδης, Κοτσίρας, Μπουλούμπασης 4.
ΑΟ Ποσειδώνας Λουτρακίου (Χατζηκωνσταντίνου): Βλαχογεώργιος, Αικατερίνης 5, Γκίκας, Δημητρόπουλος 1, Τυφτικίδης, Καραβας, Φίλης, Κάπης, Χαραλαμπάκης 1, Μουρελάτος 1, Γραμματικόπουλος 3, Βασιλειάδης 2, Ρουμελιώτης.
Διαιτητές: Βήτας – Σκλαβενίτης. Δίλεπτα: 3-2. Πέναλτι: 1/1 – 0/1.