Πα. Μαρ 29th, 2024

Ο ΠΑΣ Κόρινθος 2-1 τον Απόλλωνα Ερέτριας

Κοινοποίηση ειδήσεων

Την 3η της νίκη στο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής Κατηγορίας στο ποδόσφαιρο, πέτυχε σήμερα το απόγευμα, ο ΠΑΣ Κόρινθος.

Νίκησε με 2-1, στον Συνοικισμό της Κορίνθου, τον μαχητικό και αρκετά καλό Απόλλωνα Ερέτριας, σ’ ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο 86ο λεπτό.

Τότε, ο εκπληκτικός φέτος Βασίλης Μαναριώτης (πέρασε στο παρελθόν και απ’ τη Δόξα Μεγαλόπολης), με κοντινή διαγώνια κεφαλιά, πέτυχε το νικητήριο τέρμα, λυτρώνοντας τους γηπεδούχους, που έψαχναν τους 3 βαθμούς.

Την ίδια ώρα, η νεανική και με επιθετικό πνεύμα, Ερέτρια, γνώριζε την 8η ήττα της και παρέμενε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, με 4 βαθμούς.

Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό και στα δύο ημίχρονα.

Στο 7ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν ένα καλό, αλλά άστοχο σουτ με τον Μαναριώτη, ενώ στο 27ο λεπτό, έγινε το 1-0.

Το θεαματικό τέρμα σημείωσε ο Νίκος Γάλας, με δυνατό σουτ έξω απ’ την μεγάλη περιοχή και πλάγια και αφού η μπάλα, πριν καταλήξει στα δίχτυα, βρήκε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Ναβραζίδη.

Στο 40Ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν.

Κέρδισαν (ορθώς) πέναλτι σε ανατροπή του Αμαραντίδη απ’ τον γκολκίπερ Λουτριώτη.

Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο παίκτης που το κέρδισε.

Με τη λήξη του α μέρους, ο Απόλλωνας, είχε τριπλή ευκαιρία με τους Αμαραντίδη, Μώρο και Καλοχορίδη.

Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι παρέμεινε αμφίρροπο, ενώ σ’ αυτό εισήλθαν και στοιχεία όπως το πάθος, η δύναμη, τα κοντραρίσματα, τα δυνατά μαρκαρίσματα και τα φάουλ.

Στο 60ο λεπτό, ο Γάλας είχε κεφαλιά άουτ για τον ΠΑΣ, ενώ στο 61ο λεπτό, ο Ναβροζίδης της Ερέτριας, απέκρουσε δυνατό σουτ του Μαναριώτη.

Στο 65ο λεπτό η Ερέτρια είχε καλή φάση με σουτ του Βαλκάνου (απέκρουσε ο Λουτριώτης), ενώ στο 79ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι, είχαν και άλλη καλή στιγμή με τον Τρέγκαζ.

Η λύτρωση για τον ΠΑΣ ήρθε στο 86ο λεπτό.

Επέλαση από πλάγια του Καραγιάννη, άψογη σέντρα και εύστοχη-δύσκολη- κεφαλιά του Βασίλη Μαναριώτη (2-1) και γενική αποθέωση.

Με τη λήξη σχεδόν του αγώνα, ο Γάλας της Κορίνθου, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, διότι, όταν έβγαινε ως αλλαγή απ’ το παιχνίδι, έβγαλε εντός αγωνιστικού χώρου, τις επικαλαμίδες του.

Στο παιχνίδι αυτό, ο γκολκίπερ Λουτριώτης, συμπλήρωσε 4 κίτρινες κάρτες.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο νεαρός Θ. Πουλόπουλος (Πειραιώς). Πολύ καλή η διαιτησία του.