Πε. Μαρ 28th, 2024

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ HANDBALL PREMIER-A1 ΒΛΕΠΕΙ Ο ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ

Κοινοποίηση ειδήσεων

Ο ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ, στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση, νίκησε τον ΑΡΗ ΝΙΚΑΙΑΣ με 19-15 και πλέον το εισιτήριο ανόδου στην Handball Premier από τον 1ο όμιλο της Α2, θα κριθεί σε τρίτο παιχνίδι, την Κυριακή (16:00) στη Νίκαια.

Ο 2ος τελικός των πλέι οφ του 1ου ομίλου της Α2 ανδρών, ήταν νευρικός, με τους γηπεδούχους, πάντως, να είναι καλύτεροι και να φθάνουν στη σπουδαία νίκη επί των αντιπάλων τους, την πρώτη έπειτα από τρεις ήττες στο τρέχον πρωτάθλημα.

Ο Ποσειδώνας πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Βασιλειάδη που πέτυχε περισσότερα από τα μισά γκολ της ομάδας του, αλλά και τον τερματοφύλακα του Βλαχογεώργο και προηγήθηκε στο ημίχρονο με σκορ 10-6. Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη, με τον Άρη Νίκαιας να δυσκολεύεται να σκοράρει και τους γηπεδούχους να κρατούν μια διαφορά ασφαλείας μέχρι το 50′ με το σκορ στο 14-10. Ο Άρης έκανε την αντεπίθεση του καταφέρνοντας με ενα επί μέρους 0-3 να μειώσει σε 14-13 στο 52′ , όμως έμεινε μέχρι εκεί αφού ο Ποσειδώνας ξέφυγε και πάλι, για να πάρει τη νίκη με σκορ 19-15, με τις δυο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους για το τελευταίο παιχνίδι που θα κρίνει την άνοδο.

Το κλίμα πέρα για πέρα πανηγυρικό στις τάξεις της ομάδας, μετά τον αγώνα, με τους παίκτες του Ποσειδώνα να στέλνουν το δικό τους μήνυμα: «Όταν ανεβήκαμε στην Α2 στόχος ήταν η 4άδα. Πλέον, απέχουμε μια νίκη από το πρωτάθλημα και την Α1. Κυριακή στις 16:00, Νίκαια»
ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ – ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 19-15
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 4-2, 4-4, 8-5, 10-6 (ημ.), 11-6, 12-7, 13-8, 14-10, 15-13, 19-15

ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ(Πέτρος Παπαδόπουλος): Αικατερίνης 1, Γκίκας 4, Δημητρόπουλος 1, Μαρινάκης, Μπεκιάρης 2, Σταματίου, Χατζηκωνσταντίνου, Δώδας, Βλαχογεώργος, Φίλης, Βασιλειάδης 10, Ρουμελιώτης 1, Τυφτικίδης, Μίχας, Καπής.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Τάκης Μελετάκος): Κουρής, Μπελεχρής, Αθανασίου, Τούτσης, Αμανατίδης 4, Γρηγοράκης, Μουλιάτος, Ζαχάρης, Μαλανδρένιας 1, Τερλέτσκι, Κλημάνογλου 2, Ακερμανίδης, Χαραλάμπους, Γραμματικόπουλος 5, Βλάχος 3, Ασβεστάς.
Διαιτητές: Τσάκωνας, Κουτσός. Δίλεπτα: 7-5. Πέναλτι: 4/5-3/6