Βλάσιος Τσιώτος – Απόστολος Μετεβελής: Κάνουμε αγώνα να μην κλείσει το Ειρηνοδικείο Ξυλοκάστρου (video-φώτο)
![](https://i0.wp.com/korinthostv.gr/wp-content/uploads/2024/04/image-21.png?fit=1024%2C768&ssl=1)
Κοινοποίηση ειδήσεων
![](https://i0.wp.com/korinthostv.gr/wp-content/uploads/2024/04/kanelopoulos.gif?resize=640%2C464&ssl=1)
Σε αναδιάρθρωση πολιτικών και ποινικών δικαστηρίων πρώτου βαθμού και καθορισμό της κατά τόπο αρμοδιότητάς τους προχωρά το Υπουργείο Δικαιοσύνης.
Αντιδράσεις προκαλεί στο Δήμο Ξυλοκάστρου-Ευρωστίνης η κατάργηση του Ειρηνοδικείου.
Ο Δήμαρχος Ξυλοκάστρου-Ευρωστίνης Βλάσιος Τσιώτος και το μέλος της Ομοσπονδίας Δικαστικών Υπαλλήλων Ελλάδας Απόστολος Μετεβελής μίλησαν στο Korinhostv.
Ως περιφερειακές έδρες του Πρωτοδικείου Κορίνθου ορίζονται: α) η Νεμέα, στην κατά τόπο αρμοδιότητα της οποίας εμπίπτει ο Δήμος Νεμέας και β) η Σικυώνα, στην κατά τόπο αρμοδιότητα της οποίας εμπίπτουν οι Δήμοι Σικυωνίων και Ξυλοκάστρου-Ευρωστίνης.
![](https://i0.wp.com/korinthostv.gr/wp-content/uploads/2024/04/image-20.png?resize=640%2C480&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/korinthostv.gr/wp-content/uploads/2024/04/image-21.png?resize=640%2C480&ssl=1)