Εκλογές 2023: Ο γηραιότερος ψηφοφόρος στην Ελλάδα ψήφισε στην Ξυλοκέριζα Κορινθίας (φώτο)
![](https://i0.wp.com/korinthostv.gr/wp-content/uploads/2023/06/IMG_20230626_123837.jpg?fit=1024%2C744&ssl=1)
Κοινοποίηση ειδήσεων
Ο γηραιότερος ψηφοφόρος στην Ελλάδα, Γρηγόριος Κρίκας, ετών 102 (έτος γέννησης 1921) άσκησε το εκλογικό της δικαίωμα, χωρίς μάλιστα να ζητήσει βοήθεια, στο 113 Ε.Τ. Ξυλοκέριζας Κορίνθου.
Ο συμπαθέστατος υπερήλικας προσήλθε μέχρι την κάλπη, διάλεξε ψηφοδέλτιο μόνος του και επέμενε να το ρίξει ο ίδιος στην κάλπη, ασκώντας το εκλογικό του δικαίωμα ως συνετός πολίτης. Αυτό για παράδειγμα στους νεότερους που προτίμησαν τις παραλίες.
Δικαστικός αντιπρόσωπος στο τμήμα αυτό ήταν ο ασκούμενος Δικηγόρος του Δικηγορικού Συλλόγου Κορίνθου Παύλος Κωνσταντίνου, ετών 22, ίσως ο νεότερος Δικαστικός Αντιπρόσωπος στην Ελλάδα.
![](https://i0.wp.com/korinthostv.gr/wp-content/uploads/2023/06/dxhbf.jpg?resize=640%2C852&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/korinthostv.gr/wp-content/uploads/2023/06/shdftgh.jpg?resize=638%2C850&ssl=1)