Εντείνονται οι προσπάθειες για ολοκλήρωση των εργασιών σήμανσης στο οδικό δίκτυο της Περιφέρειας
![](https://i0.wp.com/korinthostv.gr/wp-content/uploads/2022/03/dromoidiagramm-diagratripoli-IMG_35921.jpg?fit=1000%2C750&ssl=1)
Σύσκεψη υπό τον περιφερειάρχη Πελοποννήσου Παναγιώτη Νίκα πραγματοποιήθηκε στην έδρα της Περιφέρειας, στην Τρίπολη, σήμερα Τετάρτη 23 Μαρτίου.
Κατά την σύσκεψη τονίστηκε ότι εντείνεται η προσπάθεια να έχει διαγραμμιστεί και σημανθεί μέχρι το Πάσχα όλο το οδικό δίκτυο αρμοδιότητας της Περιφέρειας, δηλαδή το εθνικό και το κύριο επαρχιακό.
Οπως σημείωσε ο περιφερειάρχης εξ άλλου, γνωστοποιήθηκε ότι μέχρι τα τέλη του ερχόμενου Μαΐου θα γίνει η τοποθέτηση 25 φωτεινών ενημερωτικών πινακίδων σε σημεία του οδικού δικτύου στις 5 Περιφερειακές Ενότητες. Οι εν λόγω πινακίδες -για τις οποίες έχει ήδη ολοκληρωθεί ο σχετικός διαγωνισμός- θα ενημερώνουν τους οδηγούς κυρίως για ζητήματα πολιτικής προστασίας.
Περίπου το ίδιο χρονικό διάστημα αναμένεται να παραλάβει η Περιφέρεια και τους 5 ελκυστήρες οι οποίοι θα χρησιμοποιούνται για τις εργασίες απομάκρυνσης φυτικής γης από το οδικό δίκτυο.
Τέλος, ο Π. Νίκας υπενθύμισε ότι έχει ολοκληρωθεί η αγορά από την Περιφέρεια Πελοποννήσου 5 διπλοκάμπινων “αγροτικών” οχημάτων 4×4, από τα οποία θα διατεθούν 2 στην Αρκαδία και από ένα σε Κορινθία, Λακωνία και Μεσσηνία, καθώς κρίθηκε ότι η Αργολίδα είναι καλυμμένη στον συγκεκριμένο τομέα.