ΕΝΤΟΣ ΔΥΟ ΩΡΩΝ ΤΕΘΗΚΕ ΥΠΟ ΠΛΗΡΗ ΕΛΕΓΧΟ Η ΠΥΡΚΑΓΙΑ ΣΕ ΔΑΣΙΚΗ ΕΚΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΠΕΡΑΧΩΡΑ
![](https://i0.wp.com/korinthostv.gr/wp-content/uploads/2022/06/20220606_165109.jpg?fit=640%2C288&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/korinthostv.gr/wp-content/uploads/2022/05/01_Mid-Season-Sale.jpg?resize=600%2C150&ssl=1)
Επιμέλεια: Ιωάννης Καραπανάγος.
Πυρκαγιά εκδηλώθηκε σε δύσβατη δασική περιοχή στην Περαχώρα, μεταξύ των τοποθεσιών ”Λιούδι” και ”Φουντιάρες” σήμερα και περί ώρα 15:15′. Αμέσως κινητοποιήθηκαν οι δυνάμεις του Πυροσβεστικού Κλιμακίου Περαχώρας, οχήματα της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας του Νόμου Κορινθίας, οι Σύλλογοι Εθελοντών Πυροπροστασίας Δασών Λουτρακίου – Περαχώρας και Αγίων Θεοδώρων, Πεζοπόρο Τμήμα του Πυροσβεστικού Σώματος, κάτοικοι της Περαχώρας και υδροφόρες του Δήμου μας. Επίσης, στην επιχείρηση κατάσβεσης συμμετείχαν ένα πυροσβεστικό ελικόπτερο και δύο πυροσβεστικά αεροσκάφη.
Η πυρκαγιά τέθηκε υπό πλήρη έλεγχο, μετά από συντονισμένες ενέργειες, σε δύο ώρες από την εκδήλωσή της.
Σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις, η πυρκαγιά προήλθε από πτώση κεραυνού στην περιοχή, σήμερα το μεσημέρι, ενώ η σχετική άπνοια, που επικρατούσε, συνέβαλε στη μη γρήγορη εξάπλωσή της.
Συγχαρητήρια σε όλους τους εμπλεκόμενους στην επιχείρηση κατάσβεσης της πυρκαγιάς.
![](https://i0.wp.com/blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh1rEZ7wP2OmOBr1rUfHTqFurHYrpP0Ud5g6dVYexaa7XtcQbm0hs6oKHdWutDVFUzNMsQZlE-oPCDWYBkbM34HdekDy1U_94pMocSYRlxoERJQ_Ni3PjDqBgsfH7Hr3N0wI080QHcK_w5zFSvVgVlUo2xGixZVSpeSrGARnUQUXwfodDq2ns512-Ug/w640-h288/20220606_163950.jpg?w=640&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjusqU3ip8-NoFlP7tTJ-4eDs1XIk4EWYOZ_nWfv3Fqh9gMYcFmoXnLJrrJkKuMhA55jCWa7bazShbGFEgBFP3b-02HfotAYc-8gLsJVzgxo0pZpDfiWrOAhfUW0yTSzRopJ4bmmv5D8hC82-At1NsdgU2r9W6ffIWC1QH2dwn_jtxdiDW9QgLxUqWv/w640-h288/20220606_163955.jpg?w=640&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgpO6ipmyFEKf0qKn_ChCbuI7oTNA_X7uH-jZ2c64O2WA0E23ZN8R9yEo5VUCHRdhuft6RYxKC1DO3e-bnWAuSO3z_v-R-4eb5_hwCyG3kWbNegwuhbm0MgQ-JLJvWtgd_GaMyBVIduNvvC0Q52KkEm019GCpnyW_2AsKEmrtccUl8jfz2-3mgLx1FX/w640-h288/20220606_164505.jpg?w=640&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi76OjKv-1JhFf2zO9IDaY-551U69y4c-lAkvPeqo4tQe8T5LE2FrCH-TgZQb_g3Z0s8b1C1BLxN9c4QszDwgecasFYWFbcky9GiQKx25cwhxUQG-qPkHk-WKZ2eId58IApB7jti8wt-jyBn_L-bCf94kDvAS-99fBIy1AeRUYArojB8Lr5gOoVfs3o/w640-h288/20220606_165109.jpg?w=640&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg_DydgciN2vcMwa3JVurQpl8D-EieeRIgkBHgBFOts4ckEvHfCnoAg-5-_tbNTxl1M2dK29ijbrT9RCYIPdzcsk3eObrZmAzG-vaOOHmMpRs0OyEEBXcCC3i1yRsDPFpAazS6QJoJk9WpEW3pdipxtfVL2ApG8qvD5dR9FroW2tHZ8F40k9AUX-jmW/w640-h288/20220606_165949.jpg?w=640&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhqOBWfiOKuMBrTdRZXWJw-xrWJUjYLyZlb3G9W1hjUQE_jrw6ZjVmysby9YuHerqxcVT0Jn02jfCR3iXod8W3t_H4s7luU88MmnL8pV3L4udUPLetiPGD41I-8Vmk2GVLQ0pR8Lm1J2qDMgvUvqngDcMHC9ctwd5ZB33V8Um06flTYpdep1xunvuNK/w640-h288/20220606_170141.jpg?w=640&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi1xtmqswsjkiHMUAKaUQFIkjKvXDTXDf3Jjp_Zwhf8NDr-xPi2rttrB93YKgkyUCnSoa166COM79HqpTtYHFV5CIo5evHnTfg-Ke58htkTj7urRCTRNrUQuymc64X7_8rYhONbChsx4t0Dw3JwI_RHH-earLID6TUrqLR0mLUpeTEz4__LPDTp3JJP/w640-h288/20220606_170221.jpg?w=640&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjJci4pDlzzv7T_GcDTAedSrvO3mNnN9GQaSQrObGZzPPyr_E4FYf4ko7hkxtMwEoxT4ji-YwYtnZq9B2S58M53OZ6DpRvreYlGdcQuuVT6iJJPSApZsSDSUPKq7GHyJ9Z5Ab5whluKf5qihcCnZ2cPLNIGLQUWN1jYj2Q-ikzIDSN19dSg6hEOU1QH/w640-h288/20220606_170801.jpg?w=640&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEirVQrjXinUxQK1YQjeXIEP_6X6d90wEL4fUrW3jVQxXYsczKo4Z-OY4N7dGa5-G-yd4peVCQjK0hyN0seGtGbBo5JhYTC5v9TkSpJUAJZeMXD0XK_GjQpUC-Woa9CIgO2vg3uudBitsLOucfjuNOAP4ma7P3Jd9Hekzu7YD2aWf_CdV0AddGbs4teB/w640-h288/20220606_170857.jpg?w=640&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg20QmupNyna1eHCHiI7QWkMLubfcn1eHhI8WF-51fvA2Bq9_YD2fh_4cGWW7SFCRSY-yb_LgCIX8aUYMtU3inZllGJBaBrQ8zUFXHkVp8T7FFGp3LuPMJ-W5mv4WovByJMl4AdeYZOY1q8I6YN23MKb2hKrfUlgI6cRhTrj08pDQ9n3C2hiAWfwA0K/w640-h288/20220606_171002.jpg?w=640&ssl=1)
Ο Διοικητής του Πυροσβεστικού Κλμακίου Περαχώρας, Υποπυραγός Χρήστος Μακρής
![](https://i0.wp.com/blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgrKMEuvDMOB5Ht1fdLHG7MFhNWTYb5aE0UO_DOPL9y8wAA50hrJfAV-Dp9CvRBkn1gddMcX-wmTgpibO5cEz3ScQrLm9FbPjwnP1MAimhxspIeOBMcoCtrM1WfwjoaOHiJzd8J49MBZ1QNejexXEuyLwk62e8bIqRCU5SPHSCkEGrQ7-0EINQ_KUQN/w640-h288/20220606_171942.jpg?w=640&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhifmFQUtcekjoyf8Oq4dubNXD5shzzEclcnmQTPRYp0TZx7_XJ6y-Ngp4tFBW6r1C5muwcBF0lgd9nxJjSniMFKyxbFVlcPwe931m3fUTlMvhQv-ynjvTKIUYuePJfPcsyxz5BDxXVA2KT4BEdl1-GKNVfDA0MheSXZHigiruEivqy8qsNtTLgm78z/w640-h288/20220606_173003.jpg?w=640&ssl=1)