Κορονοϊός: 48 νέα κρούσματα στην Κορινθία – 123 κρούσματα στην Περιφέρεια Πελοποννήσου
![](https://i0.wp.com/korinthostv.gr/wp-content/uploads/2020/08/covid-19-1.jpg?fit=1012%2C680&ssl=1)
![This image has an empty alt attribute; its file name is 21-05-30_220234_WonderFox_Photo_GIF_001_(1).gif](https://i0.wp.com/www.korinthosnews.gr/uploads/banners/21-05-30_220234_WonderFox_Photo_GIF_001_(1).gif?resize=567%2C411&ssl=1)
![This image has an empty alt attribute; its file name is elbar.gif](https://i0.wp.com/lh3.googleusercontent.com/--r3WXig5Qm4/YPQWFZAXnAI/AAAAAAADwSk/XllVxA0K_uECghyO2lVnFEv0GOlqkDE6ACLcBGAsYHQ/h61/elbar.gif?resize=640%2C110&ssl=1)
Τα νέα εργαστηριακά επιβεβαιωμένα κρούσματα της νόσου που καταγράφηκαν τις τελευταίες 24 ώρες είναι 2.845, εκ των οποίων 48 εντοπίστηκαν στην Κορινθία και 123 κρούσματα στην Περιφέρεια Πελοποννήσου.
Στην Περιφέρεια Πελοποννήσου, σήμερα 30/7/2021.καταγράφηκαν 123 κρούσματα, με τον αριθμό των συνολικά προσβληθέντων από την αρχή της πανδημίας να φθάνει πλέον τους 13.672.
Εξ άλλου, μέχρι και σήμερα Παρασκευή 30 Ιουλίου, στα νοσοκομεία covid-19 της Περιφέρειας νοσηλεύονταν συνολικά 60 άτομα (τα 4 σε ΜΕΘ) και συγκεκριμένα, στο Νοσοκομείο Αργους 0 στο Νοσοκομείο Ναυπλίου 2, στο Παναρκαδικό Τρίπολης 6, στο Νοσοκομείο Κορίνθου 29 (τα 4 στη ΜΕΘ), στο Νοσοκομείο Σπάρτης 0 και στο Νοσοκομείο Καλαμάτας 23.
Αναλυτικά, σήμερα καταγράφηκαν:
29 κρούσματα στην Π.Ε. Αργολίδας
2 κρούσματα στην Π.Ε. Αρκαδίας
48 κρούσματα στην Π.Ε. Κορινθίας
9 κρούσματα στην Π.Ε. Λακωνίας
35 κρούσματα στην Π.Ε. Μεσσηνίας
Δείτε αναλυτικά την κατανομή των κρουσμάτων, σύμφωνα με τα στοιχεία του ΕΟΔΥ:
![κορονοϊός](https://i0.wp.com/www.newsit.gr/wp-content/uploads/2021/07/katanomh_daily_3007_1-930x1200.jpg?resize=640%2C826&ssl=1)
![κορονοϊός](https://i0.wp.com/www.newsit.gr/wp-content/uploads/2021/07/katanomh_daily_3007_2-1200x1171.jpg?resize=640%2C625&ssl=1)