Προγραμματική σύμβαση για το περίπτερο τουριστικής πληροφόρησης στον Ισθμό
![](https://i0.wp.com/korinthostv.gr/wp-content/uploads/2022/06/infoloutraki-εικόνα_Viber_2022-06-22_12-40-29-836.jpg?fit=1000%2C750&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/korinthostv.gr/wp-content/uploads/2022/05/01_Mid-Season-Sale.jpg?resize=600%2C150&ssl=1)
Προγραμματική σύμβαση μεταξύ Περιφέρειας Πελοποννήσου, Δήμου Λουτρακίου – Περαχώρας – Αγίων Θεοδώρων και “Μοριάς” Α.Ε. ΑΟΤΑ, υπέγραψε ο περιφερειάρχης Παναγιώτης Νίκας, σήμερα Τετάρτη 22 Ιουνίου.
Αντικείμενο της σύμβασης αποτελεί η οργάνωση και λειτουργία περιπτέρου τουριστικής πληροφόρησης (info kiosk) στον εν λόγω δήμο, στην περιοχή του Ισθμού ειδικότερα.
Μέσω της εν λόγω προγραμματικής, η Περιφέρεια αναλαμβάνει το σύνολο σχεδόν της δαπάνης λειτουργίας του εν λόγω περιπτέρου.
Επισημαίνεται ότι ανάλογα Γραφεία Πληροφόρησης ήδη λειτουργούν -ή πρόκειται άμεσα να λειτουργήσουν- στο Ναύπλιο, στη Σπάρτη, στον διεθνή αερολιμένα Καλαμάτας και στο Λεωνίδιο.
Αξίζει, τέλος, να σημειωθεί ότι πέραν της πληροφόρησης προς τους επισκέπτες -για την Περιφέρεια Πελοποννήσου, αλλά και για το σύνολο της χώρας μας, γενικότερα- τα εν λόγω Γραφεία αναλαμβάνουν να καταγράφουν προβλήματα, παράπονα, παρατηρήσεις και επισημάνσεις, τα οποία προωθούνται στις αρμόδιες υπηρεσίες προς επεξεργασία και εξεύρεση λύσεων.