Στην Κόρινθο το «Λεωφορείο Ανακύκλωσης» από 8-11 Ιουνίου
![](https://i0.wp.com/korinthostv.gr/wp-content/uploads/2022/06/ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ-ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ.png?fit=1024%2C424&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/korinthostv.gr/wp-content/uploads/2022/05/01_Mid-Season-Sale.jpg?resize=600%2C150&ssl=1)
«Γιατί τα παιδιά και το περιβάλλον, είναι το μέλλον του κόσμου»
Στην κεντρική πλατεία της Κορίνθου, την πλατεία «Παναγή Τσαλδάρη», σταθμεύει από αύριο Τετάρτη 8 Ιουνίου 2022 και για τέσσερις ημέρες το Λεωφορείο της Ανακύκλωσης. Ο Δήμος Κορινθίων προχωρά σε μια ακόμα δράση ευαισθητοποίησης, ενημέρωσης και προώθησης της ανακύκλωσης με επίκεντρο τα παιδιά.
Η εξειδικευμένη εκπαιδευτική ομάδα που θα βρίσκεται στην Κόρινθο το διάστημα 8-11 Ιουνίου 2022 μέσα από εκπαιδευτικές δράσεις κι ειδικά σχεδιασμένο υλικό μεταδίδει με βιωματικό τρόπο τις αρχές της ανακύκλωσης βοηθώντας τα παιδιά
- να γνωρίσουν ποια είναι τα ανακυκλώσιμα υλικά
- να μάθουν έξυπνους τρόπους να ανακυκλώνουν στην καθημερινότητά τους
- να εξοικειωθούν με την έννοια της ανακύκλωσης ως διαδικασία και ως πρακτική μεγάλης σημασίας για το περιβάλλον
- να αντιληφθούν τη σημασία της ανακύκλωσης ως μέσο για έναν πιο πράσινο πλανήτη
Το λεωφορείο της ανακύκλωση είναι το 1ο παγκοσμίως «Κινητό Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης & Ανακύκλωσης» και έχει αναπτυχθεί με στόχο την ανάπτυξη της περιβαλλοντικής συνείδησης των μαθητών και την εκπαίδευση των δημοτών στα θέματα της βιώσιμης ανάπτυξης και της κυκλικής οικονομίας.
ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΩΡΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ
- Τετάρτη 8/6/2022 – Παρασκευή 10/6/2022
9:30-13:30 & 17:00-20:00
- Σάββατο 11/6/2022
10:00-13:00.