Συλλήψεις δύο ατόμων για φωτοβολίδες και πυροτεχνήματα σε Κορινθία και Λακωνία
![](https://i0.wp.com/korinthostv.gr/wp-content/uploads/2023/04/12.4.2023-korinthia-lakonia-veggalika-sillipsi-2-1-scaled.jpg?fit=1024%2C925&ssl=1)
Στο πλαίσιο διενέργειας ελέγχων, ενόψει των Εορτών του Πάσχα, για την αντιμετώπιση της παράνομης κατοχής, εμπορίας και χρήσης κροτίδων, φωτοβολίδων, βεγγαλικών και λοιπών πυροτεχνικών ειδών, συνελήφθησαν , σε δύο ξεχωριστές περιπτώσεις, 2 άτομα σε Κορινθία και Λακωνία.
Σε βάρος τους σχηματίσθηκε δικογραφία, για παράβαση της νομοθεσίας περί φωτοβολίδων και πυροτεχνημάτων.
Ειδικότερα:
Στην Κορινθία:
Σε τοπική κοινότητα του Δήμου Βέλου-Βόχας, από αστυνομικούς του Τμήματος Ασφάλειας Κορίνθου, συνελήφθη 47χρονος ημεδαπός, γιατί σε έρευνα που έγινε σε κατάστημά του, βρέθηκαν και κατασχέθηκαν 46 συσκευασίες βεγγαλικών, αποτελούμενες από συστοιχίες σωλήνων εκτόξευσης, 2 βεγγαλικά και 49 συσκευασίες πυροτεχνικών παιδικών αθυρμάτων.
![](https://i0.wp.com/korinthostv.gr/wp-content/uploads/2023/04/12.4.2023-korinthia-lakonia-veggalika-sillipsi.jpg?resize=640%2C508&ssl=1)
Στη Λακωνία:
Στη Σπάρτη, από αστυνομικούς της Ομάδας Πρόληψης και Καταστολής του Εγκλήματος Λακωνίας, συνελήφθη ανήλικος ημεδαπός, γιατί στην κατοχή του βρέθηκαν και κατασχέθηκαν 3 κροτίδες, ενώ στην οικία του βρέθηκε να κατέχει 226 κροτίδες, 97 καψύλλια και συσκευή εκτόξευσης φωτοβολίδων, τα οποία κατασχέθηκαν.
Οι συλληφθέντες θα οδηγηθούν αρμοδίως.