Συμφωνητικά για τον κόμβο του Γκα και το αλιευτικό καταφύγιο στο Βραχάτι υπέγραψε ο περιφερειάρχης Πελοποννήσου στην Κόρινθο
![](https://i0.wp.com/korinthostv.gr/wp-content/uploads/2022/05/IMG_20220512_133241.jpg?fit=1024%2C576&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/korinthostv.gr/wp-content/uploads/2022/05/01_Mid-Season-Sale.jpg?resize=600%2C150&ssl=1)
Δύο εργολαβικές συμβάσεις για ισάριθμα σημαντικά έργα στην Κορινθία υπέγραψε ο περιφερειάρχης Πελοποννήσου Παναγιώτης Νίκας, στα γραφεία της Περιφερειακής Ενότητας, στην Κόρινθο.
Η πρώτη αφορά στην κατασκευή του ισόπεδου κόμβου στην διασταύρωση των Αθικίων, στην γέφυρα του Γκα, έργο με προϋπολογισμό 320.000 ευρώ του οποίου ξεκινά άμεσα η κατασκευή, με την δαπάνη -μετά τον σχετικό διαφωνισμό- να φθάνει τις 212.693,81 ευρώ.
Η δεύτερη σύμβαση που υπογράφηκε από τον Π. Νίκα αφορά στα ηλεκτρομηχανολογικά του αλιευτικού καταφυγίου στο Βραχάτι, έργο προϋπολογισμού 689.533,95 ευρώ, η δαπάνη για το οποίο μετά τον διαγωνισμό ανέρχεται σε 436.782,05 ευρώ.