Σύσκεψη για την εγκατάσταση 25 φωτεινών πινακίδων στο οδικό δίκτυο της Περιφέρειας
![](https://i0.wp.com/korinthostv.gr/wp-content/uploads/2022/08/pinakidesvms-εικόνα_Viber_2022-08-11_11-11-59-073AA.jpg?fit=1000%2C750&ssl=1)
Αμεσα θα προχωρήσει η εγκατάσταση συνολικά 25 φωτεινών πινακίδων στο οδικό δίκτυο της Περιφέρειας Πελοποννήσου, όπως τονίστηκε στην σύσκεψη για συγκεκριμένο θέμα, την οποία ο περιφερειάρχης Παναγιώτης Νίκας είχε χθες Πέμπτη 11 Αυγούστου με τους προϊσταμένους των Διευθύνσεων Τεχνικών Εργων των 5 Περιφερειακών Ενοτήτων και της έδρας.
Υπενθυμίζεται ότι πρόσφατα υπογράφηκε στην Τρίπολη από τον περιφερειάρχη η ύψους 1.618.200 ευρώ σύμβαση για την προμήθεια και τοποθέτηση συνολικά 25 πινακίδων μεταβλητών μηνυμάτων οδικής κυκλοφορίας σε καίρια σημεία του εθνικού οδικού δικτύου της Περιφέρειας.
Συγκεκριμένα, θα τοποθετηθούν 5 τέτοιες ηλεκτρονικές πινακίδες ανά Περιφερειακή Ενότητα -σε κομβικά σημεία της κάθε Π.Ε.-, προκειμένου να εξυπηρετούν τους οδηγούς με μηνύματα πολιτικής προστασίας, κατάστασης του οδικού δικτύου κλπ.