Σύσκεψη Π. Νίκα και Α. Κόρκα για την ένταξη έργων στο Ταμείο Ανάκαμψης στην Κορινθία
![](https://i0.wp.com/korinthostv.gr/wp-content/uploads/2022/03/korka_erga2.jpg?fit=1024%2C465&ssl=1)
Σύσκεψη υπό τον Περιφερειάρχη Πελοποννήσου πραγματοποιήθηκε για την ένταξη έργων στο Ταμείο Ανάκαμψης όπου και συμμετείχαν η Αντιπεριφερειάρχης ΠΕ Κορινθίας κα Αθηνά Κόρκα και ο Διευθυντής Τεχνικών Έργων κ. Ν. Λούτας.
Στην πρόσκληση που υπάρχει «Παρεμβάσεις με στόχο τη βελτίωση αστικού περιβάλλοντος και δημοσίων χώρων», η Περιφέρεια Πελοποννήσου θα καταθέσει πρόταση που θα αφορά την «ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝΑΔΕΙΞΗ ΤΟΥ ΚΑΤΗΡΓΗΜΕΝΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΣΙΔΗΡΟΔΡΟΜΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ΚΟΡΙΝΘΟΥ – ΔΕΡΒΕΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟ ΠΑΡΚΟ».
Υπάρχει ήδη masterplan με συγκεκριμένες προτάσεις ως προς τις παρεμβάσεις και η Περιφέρεια θα εισηγηθεί να υλοποιηθεί το συγκεκριμένο έργο με την μέθοδο μελέτη – κατασκευή.