Το κτίριο του Ψυχιατρείου μεταβιβάζεται στο Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου
![](https://i0.wp.com/korinthostv.gr/wp-content/uploads/2019/07/ΑΕΙ-e1563823547857-1021x580.jpg?fit=1021%2C580&ssl=1)
Η τελετή μεταβίβασης των ιστορικών κτιρίων του Ψυχιατρικού Νοσοκομείου Τρίπολης, στο Πανεπιστήμιο της Πελοποννήσου, θα πραγματοποιηθεί, στις 29 Ιουλίου 2017, στην Τρίπολη.
Η εκδήλωση παράδοσης-παραλαβής, των υποδομών, του τέως Ψυχιατρικού Νοσοκομείου Τρίπολης, θα διεξαχθεί στις 6 το απόγευμα της ερχόμενης Δευτέρας, στον προαύλιο χώρο του ιερού ναού του Αγίου Σπυρίδωνος, εντός της δομής του Ψυχιατρικού Νοσοκομείου.
Θυμίζουμε, ότι η ενέργεια αυτή, είχε ανακοινωθεί απ’ την τέως κυβέρνηση, στο Αναπτυξιακό Συνέδριο της Πελοποννήσου.
Στόχος του Πανεπιστημίου, είναι η αξιοποίηση της συγκεκριμένης υποδομής, ώστε το Ίδρυμα να αποκτήσει χώρο και νέα δυναμική.
ert.gr