Στοχευμένη αστυνομική επιχείρηση πραγματοποιήθηκε στην Αργολίδα
![](https://i0.wp.com/korinthostv.gr/wp-content/uploads/2020/02/elegxos-andras-astynomia.jpg?fit=800%2C533&ssl=1)
Στο πλαίσιο της πρόληψης και της καταστολής εγκληματικών ενεργειών, πραγματοποιήθηκε σήμερα (4.7.2022) το πρωί, στοχευμένη αστυνομική επιχείρηση, σε τοπικές κοινότητες των Δήμων Ναυπλιέων και Άργους – Μυκηνών Αργολίδας.
Η επιχείρηση οργανώθηκε και υλοποιήθηκε από την Διεύθυνση Αστυνομίας Αργολίδας, σε συνεργασία με τις Ομάδες Πρόληψης & Καταστολής του Εγκλήματος (Ο.Π.Κ.Ε.) και Ελέγχου & Πρόληψης Τροχαίων Ατυχημάτων (Ο.Ε.Π.Τ.Α.) Αρκαδίας, σύμφωνα με τον επιχειρησιακό σχεδιασμό της Γενικής Περιφερειακής Αστυνομικής Διεύθυνσης Πελοποννήσου.
Ειδικότερα συνελήφθησαν:
- -40- ημεδαποί, για κλοπή ηλεκτρικής ενέργειας,
- -7- ημεδαποί, για μη έκδοση Δελτίου Αστυνομικής Ταυτότητας,
- -2- ημεδαποί, για παραβάσεις του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας.
Τέλος, κατά τη διάρκεια της επιχείρησης, κατασχέθηκαν -525- μέτρα καλωδίων.
Οι δράσεις αυτές είναι στοχευμένες και αποσκοπούν στην πρόληψη και στην αντιμετώπιση της παραβατικότητας, που αποτελεί πρωταρχική, άμεση και διαρκή προτεραιότητα των Υπηρεσιών της Ελληνικής Αστυνομίας.