Στο Ταμείο Ανάκαμψης το έργο αντιπλημμυρικής προστασίας του Δήμου Λουτρακίου – Περαχώρας – Αγίων Θεοδώρων
![](https://i0.wp.com/korinthostv.gr/wp-content/uploads/2022/01/loutraki.jpg?fit=600%2C361&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/korinthostv.gr/wp-content/uploads/2022/05/01_Mid-Season-Sale.jpg?resize=600%2C150&ssl=1)
Στο Ταμείο Ανάκαμψης και Ανθεκτικότητας εντάχθηκε η β΄ φάση του έργου αντιπλημμυρικής προστασίας του Δήμου Λουτρακίου – Περαχώρας – Αγίων Θεοδώρων και το οποίο χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ενωση – NextGeneration EU.
Η σχετική απόφαση του αναπληρωτή υπουργού Οικονομικών Θεόδωρου Σκυλακάκη αφορά, ειδικότερα, στην κατασκευή έργων διευθέτησης σε 8 ρέματα της πόλης του Λουτρακίου για την αντιμετώπιση των πλημμυρικών προβλημάτων, και συγκεκριμένα στα ρέματα Αγίου Φανουρίου, Χαρβάτι, Αγίας Κυριακής, Νεκροταφείου 1, Νεκροταφείου 2, Οσίου Παταπίου, Αγίου Γεωργίου και Νταμαρίου.
Η δημόσια δαπάνη του έργου ανέρχεται σε 27.500.000 ευρώ, ενώ οι πιστώσεις του τρέχοντος έτους σε ποσό ύψους 4.000.000 ευρώ.
Την σχετική απόφαση μπορείτε να δείτε εδώ: