Πα. Μαρ 29th, 2024

Ανατροπή ο Παμβοχαϊκός με Αμπράο, Τσέλιο νίκησε 3-2 την ΑΕΚ (ΦΩΤΟ)

Κοινοποίηση ειδήσεων

Την απόλυτη ανατροπή κατάφερε ο Παμβοχαϊκός επί της ΑΕΚ στο Βραχάτι στο ντέρμπι που ολοκλήρωσε την 18η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Volley League.

Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα βρέθηκε να χάνει από τη μαχητική ΑΕΚ με 2-0 σετ αλλά με αντεπίθεση διαρκείας, την είσοδο του Τσέλιου, την άνοδο του Αμπράο και την σταθερότητα του Δημητριάδη κατάφερε να νικήσει με 3-2 σετ και να σημειώσει την 8η νίκη του σε 15 αγώνες.

Με το δίποντο ο Παμβοχαϊκός έπιασε τους 24 βαθμούς και προσπέρασε και πάλι τον Φοίνικα Σύρου στη μεγάλη μάχη της 4ης 7θέσης στην κανονική περίοδο. Είναι η δεύτερη επικράτηση του Παμβοχαϊκού στους τέσσερις αγώνες που έχει δώσει στο τάι μπρέικ.

Η ΑΕΚ στο ντεμπούτο του Άκη Φλαούνα στον πάγκο κατάφερε να πάρει έναν πολύτιμο βαθμό αλλά και να δείξει σημάδια ανάκαμψης τόσο στην ψυχολογία όσο και στην αγωνιστική διάθεση όμως έγιναν πολλά λάθη – ειδικά στο σερβίς – και επιθετικά δεν είχε διάρκεια για να πάρει το τρίποντο. Ο Μάκης Κανέλλος ήταν ο κορυφαίος της Ενωσης. Η ΑΕΚ ανέβηκε στους 14 βαθμούς αφήνοντας στους 13 τον Εθνικό. Είναι ο πέμπτος αγώνας της ΑΕΚ στο 5ο σετ και η δεύτερη ήττα στο τάι μπρέικ. Ο Γιώργος Τζιουμάκας μπήκε αλλαγή μόνο στο 4ο σετ καθώς πάλι αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο γαστροκνήμιο.

Μπήκε δυνατά η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα και αποφασισμένη να ελέγξει την υποδοχή στα σερβίς του Παμβοχαϊκού. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 13-12 με το λάθος του Παπαδόπουλου αλλά με το λάθος του Τουρνάκη και τους πόντους Παπαδόπουλου, Κανέλου η ΑΕΚ προσπέρασε 15-13 και αύξησε την διαφορά στο +4 (21-17) με τον νέο πόντο του Παπαδόπουλου και τα λάθη από Γουάλαφ, Αμπράο. Με τους Στοΐλοβιτς και Παπαδόπουλο να μην κόβονται η ΑΕΚ έκλεισε το σετ με 25-22 για το 0-1.

Με τον Ιμπραχίμοφ να ανεβάζει στροφές στο 2ο σετ η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και με τρεις επιθέσεις του Αζέρου έγινε το 9-6. Η απάντηση ήρθε από Γουάλαφ, Κωτσάκη που ισοφάρισαν 11-11 ενώ με σερί 3-0 από δύο λάθη της ΑΕΚ και επίθεση του Αμπράο έγινε το 17-14. Η ΑΕΚ απάντησε με εντυπωσιακό σερί 5-0 και προσπέρασε 19-1 με τον Χαραλαμπίδη να επιβάλλεται στο φιλέ και τον Ολιβέιρα να κάνει διαδοχικά λάθη. Και ο πάλι ο Παμβοχαϊκός επανήλθε με προβάδισμα 23-22 από τον πόντο του Τσέλιου, αλλά η ΑΕΚ με δύο προσωπικούς πόντους του Κανέλλου (επίθεση – μπλοκ) έφτασε σε σετ μπολ 24-23. Ο Αμπράο ισοφάρισε (24-24) αλλά ο Ιμπραχίμοφ με επίθεση και ο Κανέλλος με άσσο έκλεισαν το σετ με 26-24 για την ΑΕΚ.

Η αντεπίθεση του Παμβοχαϊκού

Από το 3ο σετ άρχισε η αντεπίθεση του Παμβοχαϊκού και παρότι βρέθηκε πίσω με 9-7 κατάφερε να προσπεράσει 14-12 με τους Ολιβέιρα και Αμπράο. Το σερβίς του Γουάλαφ έκανε το 18-14 αλλά η ΑΕΚ επανήλθε με σερί 4-0 και ισοφάρισε 18-18 και πάλι με το σερβίς του Κανέλλου. Οι μάχες συνεχίστηκαν μέχρι το τέλος του σετ το οποίο κρίθηκε με την επίθεση του Αμπράο και το μπλοκ του Τσέλιου για το 25-22.

Η ΑΕΚ συνέχισε να το παλεύει για το τρίποντο έχοντας μάλιστα προβάδισμα με 10-7 χάρις τις επιθέσεις Λάππα, Στοΐλοβιτς αλλά ο Παμβοχαϊκός ανέβασε κατακόρυφα την πίεση στο σερβίς του, μείωσε τα λάθη του και προσπέρασε 15-12 μετά από σερί 4-0. Η ΑΕΚ επανήλθε πάλι, ισοφάρισε 18-18 και προηγήθηκε 21-20 με το λάθος του Αμπράο. Στο 22-22 ο Κανέλλος έχασε το σερβίς, ο Αμπράο έκανε το 24-22 και το σετ τελείωσε με το λάθος του Κανέλλου 25-22 και 2-2 σετ.

Η ανατροπή

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 5ο σετ όπου η ΑΕΚ προηγήθηκε 9-8 και εκεί κρίθηκε ο αγώνας. Ο Ολιβέιρα ισοφάρισε 9-9 και ο Γκλαντσόουν που πήγε στο σερβίς πήρε δύο άσσους, ο Παπαδόπουλος έκανε λάθος και με συνολικό σερί 4-0 το σκορ εκτοξεύτηκε στο 12-9. Ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Τσέλιου και άουτ του Παπαδόπουλου για το 15-11 και το 3-2 σετ.

5ο σετ: 5-4, 10-09, 12-09, 15-11

• Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 4 άσσοι, 63 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 9 μπλοκ, 61 επιθέσεις, 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 24-26, 25-22, 25-22, 15-11)

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κώστας Δεληκώστας): Δημητριάδης 4π. (3/4επ., 1 άσσος), Ολιβέιρα 16 (15/37, 1 μπλόκ, 37%υπ., 27%αρ.), Γκλαντσόουν 10 (5/10, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Τουρνάκης 1 (1/1), Ροντρίγκο 21 (19/38, 2 μπλοκ, 68%υπ., 54%αρ.), Γουάλαφ 14 (12/21, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Παπαδημητρίου (λ. – 57%υπ., 35%αρ.), Κωτσάκης 1 (1/1επ.), Τσέλιος 9 (7/9επ., 2 μπλοκ).

ΑΕΚ (Άκης Φλαούνας): Χαραλαμπίδης 9π. (4/5επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Σαλαφζούν 2 (2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 17 (14/44επ.), Στοΐλοβιτς 22 (21/46, 1 άσσος, 64%υπ., 43%αρ.), Κανέλλος 13 (8/14, 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Ιμπραχίμοφ 8 (7/14επ., 1 μπλοκ, 48%υπ., 40%αρ.) / Γκαράς ( λ. 29%υπ., 11%αρ.), Κρέτσης, Τζιουμάκας 2 (2/3επ.), Λάππας 2 (2/10επ.).

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Δεν πήγαμε καλά στο μπρέικ πόιντ και στο σερβίς ειδικά στα δύο πρώτα σετ. Αντίθετα ήμασταν καλοί στο σάιντ-άουτ. Μου άρεσε πολύ για πρώτη φορά που γυρίσαμε ματς από 0-2 σετ. Είμαι περήφανος για τους νέους παίκτες μου. Δείξαμε χαρακτήρα σε μία κακή μέρα γιατί ο Παμβοχαϊκός επενδύει σε νέους σε ηλικία αθλητές αλλά ακόμα θέλουν δουλειά. Μπράβο στον Τσέλιο που επιμένει και παρά τις δυσκολίες δείχνει συνεχή βελτίωση».

Ο προπονητής της ΑΕΚ Άκης Φλαούνας που έκανε ντεμπούτο δήλωσε: «Σε όλα τα σετ είχαμε διάθεση και παλέψαμε έναν δυνατό αντίπαλο στην έδρα του. Ανεξάρτητα από το τελικό αποτέλεσμα είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παιδιών. Κρατάμε την καλή εμφάνιση, την διάθεση και την ενέργεια που έβγαλαν όλοι οι παίκτες στο γήπεδο. Με τέτοιο πάθος δεν φοβόμαστε τίποτα και θα πάρουμε τα ματς που θέλουμε όχι μόνο για την παραμονή αλλά και για την είσοδο στην 8αδα».