Τε. Μάι 1st, 2024

ΑΣΠ Κόρινθος: Ήττα με καλή εμφάνιση κόντρα στον Απόλλωνα Καλαμάτας

Κοινοποίηση ειδήσεων

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο γεμάτο Κλειστό Γυμναστήριο Κορίνθου, ο ΑΣΠ Κόρινθος γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ από τον Απόλλωνα Καλαμάτας για την 11η αγωνιστική της Pre League Γυναικών.

Παρά το γεγονός πως οι “ερυθρόλευκες” προηγήθηκαν με δύο σετ και μέχρι εκείνο το σημείο απέδωσαν εξαιρετικό volley στο παρκέ, ο Απόλλωνας Καλαμάτας ήταν εξ αρχής μια πολύ ποιοτική ομάδα που θα έβαζε δύσκολα. Και έτσι έγινε.Τα κορίτσια της Κάταλιν Κις πήραν στις λεπτομέρειες το πρώτο σετ (26-24) και υπέταξαν τις φιλοξενούμενες στο δεύτερο (25-11). Από εκεί και πέρα όμως, στο πολύ κρίσιμο τρίτο σετ, οι γηπεδούχες το πάλεψαν αλλά το 23-25 “χτύπησε” και στην ψυχολογία.Οι αθλήτριες του ΑΣΠ Κόρινθος δεν τα παράτησαν πάντως και πάλεψαν για να κλείσουν το παιχνίδι στο τέταρτο σετ, αλλά και πάλι στις λεπτομέρειες η ομάδα της Καλαμάτας (24-26) κατάφερε να ξανά μπει για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης. Αυτή ήρθε στο τελευταίο σετ με 9-15.Με βάση την εμφάνιση της ομάδας μας, το τελικό αποτέλεσμα αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση. Σε κάθε περίπτωση, όμως, αφήνει και πολλές υποσχέσεις για τη συνέχεια!Την επόμενη αγωνιστική ο ΑΣΠ Κόρινθος αντιμετωπίζει εκτός έδρας (στη Νέα Σμύρνη) τον Μίλωνα.Η ομάδα παραμένει στην 7η θέση σε ισοβαθμία με την ομάδα των Βριλησσίων στην 6η θέση και μόλις στο -3 από την πρώτη πεντάδα της Pre League Γυναικών.