Πε. Μαρ 28th, 2024

Σημαντικό διπλό στη Νέα Σμύρνη και υποδέχεται το Αιγάλεω στο ντέρμπι της αγωνιστικής

Κοινοποίηση ειδήσεων

Δεύτερη διαδοχική νίκη – και μάλιστα εκτός έδρας – πέτυχε ο ΑΣΠ Κόρινθος το απόγευμα της Κυριακής στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη (1-3).

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι, έβγαλε υποδοχή, αλλά κυρίως εμφάνισε ποιότητα στην επίθεση και βρέθηκε να προηγείται με 16-9 και 21-12, διαφορά που κράτησε μέχρι το φινάλε του πρώτου σετ (25-16).

Τα κορίτσια του Χάρη Σκουτελάτου ήταν σαφώς βελτιωμένα στο δεύτερο σετ και κρατήθηκαν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια, ωστόσο οι “ερυθρόλευκες” έβγαλαν και πάλι αποφασιστικότητα στα κρίσιμα σημεία και κατάφεραν να διπλασιάσουν το προβάδισμα τους σε 2-0 σετ.

Ο Πανιώνιος έβγαλε αντίδραση στο τρίτο σετ, παίρνοντας μια σημαντική διαφορά με 16-9 σε μέσα, με την οποία ξανά μπήκε τελικά στη διεκδίκηση θετικού αποτελέσματος με 25-17.

Η ανωτερότητα του ΑΣΠ Κόρινθος στο χθεσινό παιχνίδι, όμως, ήταν αυτή που τελικά κυριάρχησε στο τέταρτο και τελευταίο σετ, με τις φιλοξενούμενες να τελειώνουν με μεγάλη επιτυχία τις επιθετικές τους προσπάθειες, χαρακτηριστικό που εκ των πραγμάτων δυσκόλευε αρκετά την όποια προσπάθεια των γηπεδούχων να μειώσουν.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τα κορίτσια του Δημήτρη Ανδρεόπουλου (μετά την εντός έδρας επικράτηση επί των Μακεδόνων) και πλέον με την ψυχολογία στα ύψη θα υποδεχθούν το Σάββατο 13 Νοεμβρίου στο Κλειστό Γυμναστήριο Κορίνθου το Αιγάλεω για την 4η αγωνιστική της Pre League Γυναικών.