Πε. Μαρ 28th, 2024

«Εμφραγμα» στο 90΄ για τους Σέρβους που έχασαν 2-1 από τους μαχητικούς Ελβετούς (video)

Κοινοποίηση ειδήσεων

Ανατροπή και νίκη με 2-1 στο 90ο λεπτό πήρε η Ελβετία απέναντι στη Σερβίακάνοντας άνω-κάτω τον 5ο όμιλο του Μουντιάλ σε έναν συναρπαστικό αγώνα με πολλές φάσεις και συγκινήσεις που έγινε στο Καλίνιγκραντ.

Η Σερβία αν και μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε μόλις στο 5΄ με πολύ ωραία κεφαλιά του Μίτροβιτς στη συνέχεια «ξεφούσκωσε» από δυνάμεις και ηττήθηκε στο 2ο ημίχρονο με δύο γκολ των Τσάκα (52΄) και Σακίρι (90΄).
Η Ελβετία με τη νίκη αυτή έφτασε τους 4 βαθμούς, όσους και η Βραζιλία, ενώ η Σερβία έμεινε στους 3. Βραζιλία και Σερβία θα αγωνιστούν την τελευταία αγωνιστική του 5ου ομίλου, την ίδια στιγμή που οι Ελβετοί θα αντιμετωπίσουν την «αδιάφορη» Κόστα Ρίκα.

Το ματς της Σερβίας με την Ελβετία δημιούργησε κι ένα μοναδικό ρεκόρ στην ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων, αφού είναι το 26ο στη διοργάνωση της Ρωσίας που έχει… εξαφανιστεί ως σκορ το 0-0 (και τα 26 ματς το 1954 είχαν τουλάχιστον από ένα γκολ).

Με το… καλημέρα η Σερβία μπήκε στη θέση του οδηγού στο σκορ. Μόλις στο 5ο λεπτό, από τη σέντρα του Τάντιτς ο Μίτροβιτς πήρε την κεφαλιά στέλνοντας στην μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Ζόμερ. Οι Ελβετοί είχαν μια καλή ευκαιρία στο 30` με τον Τζεμαϊλί που απέκρουσε όμως ο Στοίκοβιτς, όμως «αφεντικό» του πρώτου ημιχρόνου ήταν η Σερβία και θα μπορούσε κάλλιστα να φτάσει στο δεύτερο γκολ. Στο 44` ο Μάτιτς από καλή θέση δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε από το κόρνερ του Τάντιτς, ενώ στις καθυστερήσεις, η μπάλα από το σουτ του Τάντιτς πέρασε ελάχιστα άουτ.
Με την έναρξη του β` ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 52ο λεπτό η Ελβετία φρόντισε να ισορροπήσει τον αγώνα, όταν το τρομερό αριστερό σουτ του Τσάκα εκτός περιοχή, έστειλε την μπάλα να καρφωθεί στην αριστερή πλευρά των διχτύων του Στοίκοβιτς που είχε μείνει «άγαλμα» (1-1). Ο σκόρερ των Ελβετών πανηγύρισε το γκολ σχηματίζοντας με τα χέρια του τον αετό της Αλβανίας. Στο 58` ο Σακίρι σημάδεψε με βολέ το δοκάρι των Σέρβων, ενώ έξι λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου, ο Εμπολό κατέβασε με το κεφάλι για τον Γκαβράνοβιτς, ο οποίος ωστόσο δεν κατάφερε να νικήσει τον γκολκίπερ των Σέρβων από ιδανική θέση για γκολ. Η Ελβετία έφτασε τελικά στη νίκη δευτερόλεπτα πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου. Με μια μαγική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας των Σέρβων, ο Σακίρι βρέθηκε τετ-α-τετ απέναντι στον Στοΐκοβιτς, την εστία του οποίου παραβίασε με εξαιρετικό πλασέ διαμορφώνοντας το τελικό 1-2.
Διαιτητής: Φέλιξ Μπριχ (Γερμανία)

Κίτρινες κάρτες: Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (34`), Μιλιβόγεβιτς (39`), Μάτιτς (45`+2), Μίτροβιτς (87`) – Σακίρι (90`)

ΣΕΡΒΙΑ (Μλάντεν Κρστάιτς): Στοΐκοβιτς, Τόσιτς, Μιλιβόγιεβιτς (81` Ράντονιτς), Ιβάνοβιτς, Μίτροβιτς, Τάντιτς, Κολάροφ, Μιλένκοβιτς, Κόστιτς (64` Λιάγιτς), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Μάτιτς.

ΕΛΒΕΤΙΑ (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Λιχτστάινερ, Ακάνζι, Σεφέροβιτς (46` Γκαβράνοβιτς), Τσάκα, Μπεχράμι, Ροντρίγκες, Ζούμπερ (93` Ντρμιτς), Σάρ, Τζεμαϊλί (73` Εμπολό), Σακίρι.

ΠΗΓΕΣ: ΕΡΤ1, ΑΠΕ-ΜΠΕ