Τε. Απρ 24th, 2024

Με γκολ του αρχηγού Ηλία Σιώκου η ομάδα του ΑΟΛ πήρε νίκη χρυσάφι απέναντι στη Ρόδο

Κοινοποίηση ειδήσεων

Με γκολ του αρχηγού Ηλία Σιώκου με απευθείας εκτέλεση φάουλ  στο 81ο λεπτό, η ομάδα μας πήρε νίκη από …χρυσάφι απέναντι στη Ρόδο, της οποίας επιβλήθηκε με 1-0 στο Θώδειο.

Το σημερινό παιχνίδι είχε δύναμη, πάθος και καλό ρυθμό στη μεγαλύτερη διάρκεια του, αλλά η έλλειψη καθαρών ευκαιριών μπροστά στις δύο εστίες  δεν μας βοηθάει να το πούμε και θεαματικό. Με τον όμιλο να «φλέγεται» και κάθε αναμέτρηση να είναι πλέον ένα μεγάλο ντέρμπι, το θέαμα πολλές φορές θα λείψει έως το τέλος του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ψηλά από την αρχή και δημιούργησαν μερικές φορές προβλήματα στην κυκλοφορία των οράνιε. Οι παίκτες των κ.κ Νούλα και Πέτρου , λόγω και των ελάχιστων σήμερα επιλογών στη γραμμή κρούσης, είχαν υπομονή στο παιχνίδι τους, κράτησαν μακριά από την εστία τους τους αντιπάλους τους  και αναζήτησαν την κόντρα επίθεση για να κάνουν τη ζημιά.

Στη μοναδική καλή στιγμή του πρώτου μέρους, στο 12ο λεπτό, ο Σιώκος με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα 25 μέτρα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Κουμέντου.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το πρώτο σουτ στην εστία του Διάσσινου στο 29ο λεπτό, ένα μακρινό σουτ του Πότσι από τα 30 μέτρα που δεν ανησύχησε καθόλου τον τερματοφύλακα των οράνιε.

Στο 32ο λεπτό, οι Τσορμπατζίδης και Φάμπιο αντίκρισαν αμφότεροι την κίτρινη κάρτα σε μια στιγμιαία αψιμαχία που προήλθε από τη μη τήρηση του fair play  από τον επιθετικό των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο μέρος και παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι είχαν υπέρ τους τον ευνοϊκό αέρα που έκανε …την εμφάνιση του στο Θώδειο μετά το πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης, οι επικίνδυνες στιγμές στην εστία των οράνιε ήταν σχεδόν ανύπαρκτες.

Στο 54ο λεπτό, μετά από σέντρα του Ιμεραλιλάι στο δεύτερο δοκάρι, ο Τάχος προσπάθησε για το παράλληλο γύρισμα, αλλά ο Σιώκος απομάκρυνε προ του Φάμπιο.

Στο 71ο λεπτό, ένα δυνατό μακρινό φάουλ του Λέκκα ανάγκασε τον Διάσσινο να διώξει σε πλάγιo άουτ.

Στο 74ο λεπτό, στο γύρισμα του Γκιζαριώτη μέσα στην περιοχή , ο Λένγκα βρήκε τη μπάλα με το χέρι, ο διαιτητής της συνάντησης έδωσε όμως συνέχεια στο παιχνίδι, θεωρώντας την παράβαση ακούσια, αφού ο αμυντικός των «Ελαφιών» ήταν σε πολύ κοντινή απόσταση από τον επιθετικό των οράνιε.

Στο 81ο λεπτό, οι οράνιε κέρδισαν το φάουλ στο ύψος της μεγάλης περιοχής μετά από κράτημα στον Γωνιάδη από αμυντικό των φιλοξενούμενων. Ο αρχηγός των οράνιε Ηλίας Σιώκος εκτέλεσε αριστοτεχνικά το φάουλ και στέλνοντας τη μπάλα στο δεξί ‘Γ’ της εστίας του ανήμπορου να αντιδράσει Κουμέντου πέτυχε το γκολ που έκρινε την τελική έκβαση της αναμέτρησης.

Στα λεπτά που απέμειναν, οι φιολοξενούμενοι κατάφεραν να δημιουργήσουν μια μόνο φάση άξια αναφοράς, στο 84ο λεπτό, όταν μετά το φάουλ γέμισμα του Ιμεραλιλάι, ο Φάμπιο στην εναέρια μονομαχία με τον Ντερτιλή έκανε μια  γυριστή κεφαλιά που κατέληξε άουτ.

Στο 85ο λεπτό, ο Γκιζαριώτης πίεσε και τσίμπησε με το κεφάλι τη μπάλα από τον Μικριτσιάν που ήταν ο τελευταίος αμυντικός , αλλά ο Κουμέντος είχε βγει από την εστία του και μπλόκαρε τη μπάλα πριν ο νεαρός επιθετικός των οράνιε γίνει επικίνδυνος.

Μετά τα σημερινά αποτελέσματα οι οράνιε απομακρύνθηκαν, προσωρινά, από τη γραμμή του υποβιβασμού και είναι πια στο +3 από τον Ιωνικό. Σημαντικό έδαφος στο κυνήγι του τίτλου έχασε η ομάδα της Ρόδου που βρίσκεται πλέον στο -8 από τον πρωτοπόρο Εθνικό.