Ανατροπή βυτιοφόρου στον Ισθμό: Επί τόπου στο σημείο ο Περιφερειάρχης Δημήτρης Πτωχός
![](https://i0.wp.com/korinthostv.gr/wp-content/uploads/2024/06/IMG-20240608-WA0028.jpg?fit=1024%2C768&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/korinthostv.gr/wp-content/uploads/2024/06/image-8.png?resize=640%2C464&ssl=1)
Συναγερμός σήμανε στην πυροσβεστική, το βράδυ της Παρασκευής, έπειτα από ανατροπή βυτιοφόρου που μετέφερε καύσιμα στο 75,5 χιλιόμετρο της Εθνικής Οδού Αθηνών-Κορίνθου. Ως αποτέλεσμα της ανατροπής προκλήθηκε μεγάλη φωτιά, η οποία και έφερε την απόφαση για κατεδάφιση της γέφυρας.
Στο σημείο βρέθηκε άμεσα ο Περιφερειάρχης Πελοποννήσου, Δημήτρης Πτωχός, ώστε να ενημερωθεί για το μέγεθος της καταστροφής και να συνδράμει στον σχεδιασμό του κλιμακίου του Υπουργείου Υποδομών και Μεταφορών, υπό τον Υφυπουργό, Νίκο Ταχιάο.
Ο Περιφερειάρχης παρέμεινε στο σημείο μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες, συνοδευόμενος από τον Αντιπεριφερειάρχη ΠΕ Κορινθίας, Αναστάσιο Γκιολή και τον Αντιπεριφερειάρχη Ανάπτυξης και Επιχειρηματικότητας, Σωτήρη Μουρίκη.