Λιμενικοί έσωσαν 61χρονο λουόμενο στη Λυγιά Ξυλοκάστρου
![](https://i0.wp.com/korinthostv.gr/wp-content/uploads/2022/08/66459708.jpg?fit=1024%2C663&ssl=1)
Κοινοποίηση ειδήσεων
Ενημερώθηκαν σήμερα, οι Λιμενικές Αρχές Πάτρας, Κορίνθου και Κιάτου, για περιστατικό 61χρονου ημεδαπού λουόμενου σε δυσχερή θέση, ο οποίος αδυνατούσε να προσεγγίσει την ακτή, λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών, στη θαλάσσια περιοχή Λυγιά Δήμου Ξυλοκάστρου – Ευρωστήνης ν. Κορινθίας.
Άμεσα στη περιοχή μετέβη ένα περιπολικό όχημα Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ καθώς και το ιδιωτικό σκάφος Α/Ψ ¨ΦΛΟΓΑ¨ Λ.Κ. 1679, με επιβαίνοντα στέλεχος της οικείας Λιμενικής Αρχής, το οποίο εντόπισε και περισυνέλεξε τον 61χρονο, καλά στην υγεία του, χωρίς να επιθυμεί τη μεταφορά του στο Κέντρο Υγείας για περαιτέρω ιατρική περίθαλψη.