Στις 10, 11 & 12/5 το 18ο Ανοιχτό Ατομικό Πρωτάθλημα ΕΣΣΠΕΠ στο Ξυλόκαστρο
![](https://i0.wp.com/korinthostv.gr/wp-content/uploads/2024/05/ds.webp?fit=1024%2C576&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/korinthostv.gr/wp-content/uploads/2024/05/image-20.png?resize=640%2C464&ssl=1)
Στις 10, 11 και 12-5-2024 η πόλη μας θα φιλοξενήσει το 18ο Ανοιχτό Ατομικό Πρωτάθλημα ΕΣΣΠΕΠ και το 18ο Ανοιχτό Ατομικό Πρωτάθλημα Γυναικών ΕΣΣΠΕΠ 2024, που διοργανώνει η Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Περιφέρειας Πελοποννήσου (ΕΣΣΠΕΠ) με συνδιοργανωτές τον Δήμο Ξυλοκάστρου-Ευρωστίνης και τον Όμιλο Πνευματικών Αθλημάτων Ξυλοκάστρου-Ευρωστίνης (ΟΠΑΞΕ). Θα συμμετάσχουν σκακιστές και σκακίστριες από τις πόλεις της Πελοποννήσου και φυσικά από τον δήμο μας.
Η διοργάνωση αυτή έρχεται, σε σύντομο χρονικό διάστημα, μετά τους πολύ πετυχημένους προκριματικούς ομαδικούς αγώνες σκακιού για το Πρωτάθλημα Α Εθνικής, που διεξήχθησαν επίσης στην πόλη μας πριν από ενάμιση μήνα, συμβάλλοντας ώστε να καταστεί το σκάκι μέρος της πνευματικής ζωής του τόπου μας.