Ξυλόκαστρο: Κατολίσθηση βράχων στην οδό Άνω Λουτρό – Καρφιώτισσα – Βρυσούλες (φωτό)
![](https://i0.wp.com/korinthostv.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG_20240302_131453.jpg?fit=720%2C476&ssl=1)
Τις πρώτες πρωινές ώρες της 2ης Μαρτίου 2024 σημειώθηκε κατολίσθηση βράχων στην οδό Άνω Λουτρό – Καρφιώτισσα – Βρυσούλες, στην θέση «Κακιά σκάλα» του Δήμου Ξυλοκάστρου – Ευρωστίνης, με αποτέλεσμα να καταστεί επικίνδυνη η διέλευση της οδού λόγω πιθανής εξέλιξης του φαινομένου.
Κατόπιν αυτού αποφασίσθηκε η διακοπή της κυκλοφορίας στην οδό μέχρι να σταθεροποιηθούν τα ανάντι πρανή και να γίνει εκτίμηση του κινδύνου.
Μηχανήματα του Δήμου Ξυλοκάστρου – Ευρωστίνης εργάζονται για την αποκατάσταση της κυκλοφορίας προς τους οικισμούς Κορφιωτισσα και Βρυσούλες μέσω προσωρινής παρακαμπτηρίου οδού η οποία είναι δυνατή αύριο Κυριακή.
Καλούνται οι οδηγοί να ακολουθούν την προσωρινή σήμανση της οδού.
![](https://i0.wp.com/korinthostv.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG_20240302_131453.jpg?resize=640%2C423&ssl=1)