Σα. Απρ 20th, 2024

Η μεγάλη νίκη του ΑΟ Λουτράκι με αντίπαλο τον Πέλοπα Κιάτου

Κοινοποίηση ειδήσεων

Σε ένα ντέρμπι …δίχως αύριο για τους δύο αντιπάλους, οι οράνιε ξεπέρασαν την αρχική ψυχρολουσία από το γκολ του Πράττου στο 38ο λεπτό, έβγαλαν ψυχή

και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιώργο Γούλα έφτασαν στην ανατροπή και την τελική επικράτηση με 3-2.

Μια νίκη που τους κρατάει ακόμη «ζωντανούς» στο κυνήγι της παραμονής στην κατηγορία.

Οι οράνιε επέστρεψαν στο Θώδειο, στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου,  μετά από σχεδόν δύο μήνες, δηλαδή μετά το παιχνίδι με τον Ασπρόπυργο και τα διαδοχικά εκτός έδρας παιχνίδια με Ιάλυσο, Προοδευτική και Διαγόρα.

Το παιχνίδι «άνοιξε» από την αρχή με τις δύο ομάδες να πιέζουν ψηλά και να προσπαθούν να φτάσουν στα αντίπαλα καρέ. Μια ισοπαλία δεν βόλευε κανέναν και οι δύο μονομάχοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το οποιοδήποτε λάθος αντιπάλου για να κερδίσουν μέτρα στο γήπεδο και να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις.

Στο 19ο λεπτό ο Δάσσινος μπλόκαρε εύκολα το μακρινό σουτ του Παπουτσή στην πρώτη τελική προσπάθεια του αγώνα.

Στο 22ο λεπτό, ο Ριζάι βγήκε από την εστία και πρόλαβε την κάθετη πάσα του Πετρίδη στον Δαλκαφούκη.

Στο 23ο λεπτό, ο Γούλας ελίχθηκε στα πλάγια ανάμεσα σε πέντε αντιπάλους, έφτασε στο ύψος της μεγάλης περιοχής , αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν αδύναμο και δεν ανησύχησε τον Ριζάι που μπλόκαρε εύκολα.

Στο 25ο λεπτό, ο Γεωργίου μπήκε επικίνδυνα από πλάγια μέσα στην περιοχή, έκανε όμως ένα παραπάνω κοντρόλ και άφησε την προσπάθεια του ημιτελή με τους αμυντικούς του Πέλοπα να απομακρύνουν.

Στο 28ο λεπτό, ο Σιώκος επιχείρησε με εκτέλεση φάουλ από μακρινή απόσταση να φέρει τη μπάλα μέσα  στην περιοχή, η μπάλα πήρε μια περίεργη τροχιά προς την εστία, βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων και κατέληξε άουτ.

Στο 30ο λεπτό, ο Γεωργίου μπήκε πάλι επικίνδυνα από τα πλάγια μέσα στην περιοχή του Πέλοπα, έκανε το γύρισμα, ο Γούλας άφησε τη μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του και ο επερχόμενος Δ. Στασινόπουλος λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή δεν θα πιάσει όπως θα ήθελε το σουτ με τη μπάλα να καταλήγει ακίνδυνα στην αγκαλιά του Ριζάι.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι οι οράνιε άρχιζαν, παρά το αγχωτικό ξεκίνημα του πρώτου 20λεπτου, σιγά σιγά να βρίσκουν τα πατήματα τους και να γίνονται πιο επικίνδυνοι, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να σκοράρουν .

Στο 38ο λεπτό, ο Μιχαλόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Παπαδόπουλος έπιασε τη γυριστή κεφαλιά και ο Πράττος στο δεύτερο δοκάρι με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Στο 41ο λεπτό, ο Διάσσινος θα μπλοκάρει το δυνατό σουτ από τα 25 μέτρα του Παινέση, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Κουρούμαλης θα προλάβει και θα διώξει με «αυτοθυσία» σε κόρνερ την κάθετη πάσα στον Γούλα που έβγαινε τετ α τετ με τον Ριζάι.

Στο 44ο λεπτό, ο δαιμόνιος Γούλας πήρε τη μπάλα στη γραμμή του πλάγιου άουτ και αφού «ξεγλίστρησε» ανάμεσα σε τέσσερις αντιπάλους, μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Παπουτσή.

Ο επιθετικός των οράνιε ανέλαβε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 50ο λεπτό, όταν μετά από ένα επιθετικό φάουλ του Πράττου στον Τσορμπατζίδη στο χώρο του κέντρου που δεν καταλογίστηκε, η κάθετη πάσα έφερε τον Θοδωρόπουλο σε θέση βολής μέσα στην περιοχή των οράνιε. Ο επιθετικός των φιλοξενούμενων υπό την πίεση του Δ. Στασινόπουλου έχασε προς στιγμή το κοντρόλ του, ο Διάσσινος βγήκε, μπλόκαρε τη μπάλα πέφτοντας στα πόδια του επιθετικού του Πέλοπα και πήρε και το επιθετικό φάουλ.

Στο 53ο λεπτό, οι κ.κ Νούλας και Πέτρου έριξαν στη «μάχη» τον Γιάννη Γωνιάδη που έλειψε λόγω τραυματισμού σε όλα τα παιχνίδια του Δεκεμβρίου και οι οράνιε απέκτησαν  μεγαλύτερη φρεσκάδα στην επίθεση.

Στο 65ο λεπτό, έφτασαν στην ανατροπή, όταν ο Ντερτιλής έκοψε εγκαίρως μια πάσα στο χώρο του κέντρου, ξεκίνησε μια επέλαση κατά μέτωπο  προς της εστία του Πέλοπα και την κατάλληλη στιγμή τροφοδότησε τον Γούλα, ο οποίος αφού απέφυγε εξαιρετικά το μαρκάρισμα του Κουρούμαλη, ανατράπηκε από τον Παπαδόπουλο.

Ο βραχύσωμος επιθετικός στήθηκε για δεύτερη φορά στα 11 βήματα και νίκησε τον Ριζάι για να επιτύχει το 7ο φετινό του τέρμα. Αξιοσημείωτο είναι ότι ο Γιώργος Γούλας εξελίχθηκε σε κακό δαίμονα για τον Πέλοπα φέτος, αφού έχει σκοράρει 5 φορές συνολικά απέναντι στην ομάδα του Κιάτου στις δύο φετινές αναμετρήσεις των δύο ομάδων.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν άλλη επιλογή από το να ανεβάσουν τις γραμμές τους ακόμη πιο ψηλά στο γήπεδο και τους οράνιε να βρίσκουν πλέον πιο εύκολα χώρους στην κόντρα επίθεση. Αν μάλιστα στην τελική πάσα οι οράνιε δεν ήταν νευρικοί και επιπόλαιοι θα μπορούσαν να είχαν σφραγίσει τη νίκη νωρίτερα.

Στο 74ο λεπτό, η ατομική ενέργεια του Γεωργίου από πλάγια και το γύρισμα στο ύψος της μεγάλης περιοχής με τον Γωνιάδη να σουτάρει στην κίνηση και παρά την προσπάθεια του Ριζάι να στέλνει τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι και στα δίχτυα για το 3-1.

Στο 83ο λεπτό, οι οράνιε βγήκαν στην κόντρα τέσσερις εναντίον τριών αμυντικών, ο Λ. Στασινόπουλος επέλεξε να τελειώσει μόνος του τη φάση αντί να δώσει δίπλα του στον ξεμαρκάριστο Γωνιάδη που περίμενε σε θέση βολής. Η μπάλα χάθηκε, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν γρήγορα στην κόντρα, ο Πράττος τροφοδότησε τον Ραχίμ που με διαγώνιο πλασέ νίκησε τον Διάσσινο για το 3-2 και έκανε τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης πιο δραματικά.

Στο 86ο λεπτό, ο Σιώκος θα ανατραπεί από τον Κουρούμαλη μέσα στην περιοχή σε άλλη μια καταφανέσταση παράβαση από την άμυνα των φιλοξενούμενων, αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης θα δώσει συνέχεια στο παιχνίδι.

Στο 90ο λεπτό, το γυριστό σουτ του Πετρίδη μέσα από την περιοχή θα περάσει άουτ.

Στο 92ο λεπτό, ένα σουτ του Παπαδόπουλου από το ύψος της μεγάλης περιοχής θα βρει σε σώμα αμυντικού και θα καταλήξει στην αγκαλιά του Διάσσινου.

Στο 95ο λεπτό, στην ύστατη προσπάθεια των φιλοξενούμενων να φτάσουν στην ισοφάριση, μετά από ένα γέμισμα προς την περιοχή των οράνιε, ο Πράττος από πλάγια θα βρεθεί σε πολύ καλή θέση, αλλά υπό την πίεση του Τσώκου δεν θα βρει τη μπάλα όπως θα ήθελε και θα τη στείλει άουτ.