Πα. Απρ 26th, 2024

Συγκλονιστικό φινάλε με ανατροπή για Αστέρα

Κοινοποίηση ειδήσεων

Συγκλονιστικό φινάλε επιφύλασσε το τελευταίο φετινό εντός έδρας παιχνίδι του Αστέρα Τρίπολης για το πρωτάθλημα της Superleague. Η Αρκαδική ομάδα που έχανε έως το 82΄ με 1-0 από τον Απόλλωνα Σμύρνης κατάφερε σε 2 λεπτά να ανατρέψει το σκορ και να ¨ακουμπάει¨ το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου προηγήθηκε στο 64΄ με εντυπωσιακό διαγώνιο σουτ από 20 μέτρα του Σταύρου Τσουκαλά (0-1) και μέχρι το 82΄ όλα έδειχναν ότι οι Αρκάδες θα βρίσκονταν σε μειονεκτική θέση στη μάχη με την Ξάνθη για την ευρωπαϊκή έξοδο.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι στο 79΄ μετά από ενέργεια του Ελμπάζ αλλά το σουτ του Ισραηλινού σταμάτησε στη συμβολή των δοκαριών του Αθανασιάδη.

Όλα άλλαξαν όμως στο 82΄ όταν ο Γιάννης Κώτσιρας πήρε το ριμπάουντ μετά από εκτέλεση κόρνερ και με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έκανε το 1-1. Είχε προηγηθεί δοκάρι από τον ίδιο παίκτη στο 77΄. Δύο λεπτά αργότερα στο 84΄ ο Νίκος Καλτσάς δέχτηκε ωραία κάθετη πάσα από τον Τάσο Δουβίκα και μέσα σε αποθέωση πλάσαρε στην κίνηση τον Χουάντερσον γράφοντας το τελικό 2-1 που διατηρεί το προβάδισμα της ομάδας του για την κατάκτηση της 5ης θέσης.

Αστέρας (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Γιαννούλης (71΄ Μανταντά), Κώτσιρας, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Τόνσο (65΄ Δουβίκας), Καλτσάς, Τσιλιανίδης (46΄ Κυριακόπουλος), Μανιάς.

Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Χουάντερσον, Κοντοές, Μπαρτολίνι, Παπάζογλου, Στάθης, Ζησόπουλος, Κονέ, Χουάρες (89΄ Μενδρινός), Τσουκαλάς, Αλμπάνης (30΄ Ελμπάζ), Σιατραβάνης (74΄ Ντεβεσα).